تعمیرات و نگهداری خودرو, دانستنی های یدکی

نکات مهم و ضروری در نگهداری خودرو :

تعویض روغن خودرو

اهمیت نگهداری خودرو:

نگهداری خودرو مستلزم این هست که روغن ، فیلتر ها ، و لوازم مصرفی خودرو به خصوص تسمه تایم در زمان و مسافت مشخص تعویض شوند.
هر راننده و مالک خودرو می بایست در خصوص نگهداری خودرو اطلاعات کافی داشته باشد.
مطالعه دفترچه راهنمای صادر شده از سوی کمپانی ها و آگاهی از دستورالعمل های نگهداری خودرو برای حفظ کیفیت و جلوگیری از خرابی و کاهش استهلاک لوازم یدکی خودرو خصوصا خودروهای شاسی بلند همجون لوازم یدکی سانتافه ضروری است.

تعویض روغن خودرو:

روغن موتور اگر در فواصل منظم و به موقع تعویض گردد باعث طول عمر و کارکرد روان تر خودروی شما می شود.
همچنین به دلیل آلودگی بنزین ها می بایست صافی بنزین نیز با هر دو بار تعویض روغن موتور، عوض شود. بهتر است هر 50 هزار کیلومتر روغن گیربکس نیز تعویض گردد.

تعویض روغن خودرو

تعویض تسمه تایم:

تسمه تایم یک تسمه بسیار مهم و کارا در خودرو میباشد که مستقیما با موتور ماشین در ارتباط است . که برای نگهداری خودرو حتما باید میزان مسافتی که تسمه تایم کارکده را بررسی کنیم .تسمه تایم معمولاً در اثر برخورد پیستون با سوپاپ ها پاره می شود. برای جلوگیری از وقوع پارگی، تسمه می بایست در زمان مناسب به شرح ذیل تعویض گردد:

بین ماشین های هیوندا مدل های :

هیوندای ورنا و هیوندای سانتافه و هیوندای توسان و هیوندای ای سی در 65000 کیلومتر باید تعویض شوند . و اما هیوندا اوانته تا 100000 کیلومتر نیاز به تعویض تسمه تایم ندارند .

و اما در خودرو های کیا مدل های :

کیا ریو و کیا سورنتو و کیا اسپرتیج و کیا سراتو هر 65000 کیومتر حتما باید برای تعویض تسمه تایم اقدام کنیم.

تعویض تسمه تیم

تعویض فیلتر هوا:

فیلتر هوا به طور استاندارد هر 6 ماه می بایست تعویض گردد، ولی اگر در شهر آلوده ای زندگی می کنید به شما توصیه می کنیم با هر بار تعویض روغن و یا سالانه 4 بار فیلتر هوا تعویض گردد. بهتر است برای منظم بودن در نگهداری خودرو برای لوازم تعویضی و مصرفی دفترچه ثبت تاریخ و کیلومتر داشته باشید.

تعویض فیلتر هوا

 

چک کردن چرخ و لاستیک ها:

مساله مهم کیفیت لاستیک ها می باشد که بهتر است آج لاستیک و والف های ورودی هوا مرتب کنترل گردند، به خصوص اگر در جاده های برون شهری تردد می کنید.
باد لاستیک ماهانه باید تنظیم گردد و در صورت نیاز چرخ ها نیز بالانس گردند. همچنین چرخاندن درجای فرمان موجب خرابی لاستیک ها می گردد.

چک کردن چرخ و لاستیک ها

بازرسی سیستم ترمز:

یکی از مهمترین قسمت ها در زمینه نگهداری خودرو ترمز می باشد. ترمز ها می بایست سالانه دو بار چک شوند. لنت ها به موقع تعویض شوند و سطح روغن ترمز کنترل شود.

چک کردن باتری:

از خاموش ماندن و استارت نخوردن خودرو برای روز های متوالی خودداری کنید.
در باتری های آبی چک کردن سطح مایع در تمام خانه ها به صورت ماهانه باید صورت گیرد که با گرمتر شدن هوا این بازه زمانی کوتاه تر می شود.
باتری های خشک نیاز به نگهداری خاصی ندارند و به شکل خودکار با حرکت دستگاه شارژ میشوند .

چک کردن باتری

سطح روغن در موتور خودرو:

در بحث نگهداری خودرو کنترل روغن موتور اهمیت ویژه ای دارد.
سطح روغن می بایست زمانی که خودرو گرم است به صورت هفتگی کنترل شود.
به این صورت که میله روغن سنج را خارج نموده، تمیز می کنید و سپس درون محفظه روغن قرار داده و بیرون می کشید.
پس از افقی نگه داشتن میله میزان روغن باید بین Add و Full باشد.

سطح روغن در موتور خودرو

وایر شمع خودرو:

با هر بار تنظیم موتور وایر شمع ها باید بوسیله مکانیک مجرب بررسی شوند و بهتر است پس از 8000 کیلومتر تعویض گردند.
تمام وایر شمع ها باید تعویض شده و ترجیجاً جنس توصیه شده کارخانه باشند.

وایر شمع خودرو

مایع شستشوی شیشه خودرو:

ظاهراً این مورد در زمینه نگهداری خودرو اهمیت زیادی ندارد ولی بازدید هفتگی و پر کردن مخزن و اطمینان از سالم بودن شلنگ ها می تواند به شفافیت روزانه شیشه ها و دید مناسب راننده کمک کند. شیشه شوی بهتر است به صورت روزانه استفاده شود تا از ایجاد رسوب و قطع جریان جلوگیری گردد.

مایع شستشوی شیشه خودرو

چراغ های اخطار مهم را نادیده نگیرید:

اکثر اوقات اخطار های موتور خودرو ناشی از مشکلات جدی نیست ولی اگر مراقبت و نگهداری خودرو برایتان اهمیت دارد، برای احتیاط به محض هشدار و اعلام چک موتور سریعاً به نزدیک ترین تعمیرگاه معتبر برای عیب یابی مراجعه نمایید.

چراغ های اخطار مهم را نادیده نگیرید

شستشوی بدنه خودرو:

ذکر این نکته در نگهداری خودرو ضروری است که گرد و خاک و چربی نباید برای مدت طولانی روی بدنه خودرو بماند. برای صرفه جویی در مصرف آب، شستشوی هر دو هفته یک بار بدنه کفایت می کند. همچنین داخل اتاق می بایست با مواد مناسب و دستمال نرم تمیز گردد. فرمان و دنده محل تجمع باکتری هستند که بهتر است مرتباً ضدعفونی گردد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *